V pátek 29. dubna 2022 se po dvouleté pauze vynucené protiepidemickými opatřeními vrátila do divadelního sálu prostějovského Národního domu opět móda. Během galavečera Doteky módy 2022 představili své práce studenti Střední školy designu a módy, která v Prostějově vychovává generace mladých oděvních designerů již víc než 100 let. V současnosti škola vzdělává studenty i v oborech multimediální tvorby a užité malby a designu interierů. Výsledky kreativní práce a uměleckého cítění studentů všech tří oborů byly k vidění na divadelním jevišti a módním mole během celého večera.

Závěrečné a klausurní práce studentů byly konfrontovány i s kolekcemi předních módních návrhářek Yvony Leitner, Terezy Rosalie Kladošové, Anny Střídové nebo Radky Koskové. Všechny zmiňované designérky mají na prostějovskou SŠDaM velmi úzkou vazbu. Buď zde samy studovaly, nebo se podílí na vedení a vzdělávání současných studentek a studentů. 

Diváky vyprodaného divadelního hlediště provázel programem Tomáš Hanák. Vtipně, profesionálně, lidsky, emotivně a samozřejmě zábavně. Takže se nikdo nenudil. 

A jak to vlastně vše souvisí s naší společností TORAY?  Minimálně ve dvou rovinách.

Celý galavečer byl uveden přehlídkou kolekce studentů SŠDaM s názve Destrukce. Agresivní kombinací černé, červené a bílé tkaniny. Ale z jakého materiálu je ta bílá? Vypadá pevnější, nepoddajná, co to může být – vrtalo hlavnou nejednomu divákovi v hledišti. Ano, hádáte správně, byla to naše airbagovina. Materiál, kterého produkujeme tuny a tisíce kilometrů.  Den za dnem, rok za rokem, s vírou, že někdy pomůžeme zachránit život člověka při těžké autonehodě. Vnímáme jej často jen jako navinuté půltunové role expedované našim zákazníkům. A přece se z něj dá vytvořit designový model, i když pochopitelně ne ke každodennímu nošení.   

Celá akce by se v rozsahu, stylu a kvalitě asi nedala uspořádat pouze z omezených prostředků, kterými disponují naše školy, SŠDaM nevyjímaje. I když je textilní business TTCE stále pod velkým konkurenčním tlakem, byli jsem rádi, že jsme tuto výjimečnou akci mohli podpořit drobným finančním darem. Naštěstí jsme nebyli sami. Podobně se zachovalo město Prostějov, Olomoucký kraj, ale  i mnohé prostějovské firmy. Moc nás potěšilo, že to byli třeba i naši partneři. Firma Koutný, která šije vynikající oděvy, mimo jiné i z našich podšívek. Společnost VaK, která zajišťuje dodávku pitné a čištění i naší odpadní vody. FCC, která s námi spolupracuje v oblasti odpadového hospodářství a někdy spolu sázíme stromy. Nebo AZ reklama, která pro nás vytváří většinu informačních tabulí. Mnozí další přispěli rovněž, dle svých možností. 

Místní firmy opět spojují své síly a společně podporují dobré věci, ke kterým vzdělávání mladé generace a prezentace výsledků této důležité práce na veřejnosti určitě patří.  Znamená to, že se život zase pomalu vrací do normálu? Věříme, že ano. 

Omluvte přílišnou délku tohoto článku, emotivnější ladění a množství fotek v galerii. Doteky módy 2022 totiž byly přesně takové. Plné pozitivních emocí, kreativity, radosti a energie tvůrců přenášené na diváky. Článkem do 300 slov délky to lze popsat jen stěží, fotky třeba trochu napoví, ale nejlepší je vidět to vše naživo. Tak třeba opět příští rok…